Ambulantní fyzioterapie

Fyzioterapeut v psychiatrii je členem týmu zajišťujícího komplexní rehabilitační léčbu, kdy je nutná vzájemná spolupráce fyzioterapeuta s ostatními zdravotnickými profesemi.

Rehabilitace se nachází v nově zrekonstruovaném samostatném pavilonu s bezbariérovým přístupem, kde je poskytována komplexní rehabilitační péče pro ambulantní pacienty a hlavně pro pacienty hospitalizované na všech lůžkových odděleních léčebny. Fyzioterapeuti dochází i na jednotlivá oddělení léčebny rehabilitovat pacienty, které jejich zdravotní stav upoutal na lůžko.

V samotné terapii hospitalizovaných pacientů je kladen důraz na pozitivní efekt vodoléčby, jelikož ta má u psychiatrických pacientů široké uplatnění ve formě perličkových koupelí, přísadových koupelí a následném zábalu, vířivých lázní a cvičení v bazénu.

U bolestivých stavů je využíváno moderně vybavené pracoviště elektroléčby v kombinaci s masážemi, měkkými technikami a individuální léčebnou tělesnou výchovou. Nově nabízíme pacientům možnost ošetření pomocí vysokovýkonného LASERu a ozdravný a relaxační pobyt v solné jeskyni.

Léčíme pacienty s onemocněním pohybového aparátu – stavy po úrazech, po operacích, vertebrogenní algické syndromy, degenerativní onemocnění pohybového aparátu, stavy po TEP a neurologické diagnózy.

  

Vodoléčba

Vodoléčba disponuje třemi vanami pro perličkové a přísadové koupele, velkou vanou pro aplikaci podvodní masáže a bazénem pro skupinové rehabilitační cvičení. Velmi časté je i užití vířivé lázně pro horní končetiny.

 

Perličkové koupele

Tato oblíbená procedura probíhá ve speciálních vanách v teplé vodě, kde máme možnost regulovat intenzitu perličkové lázně dle pocitů pacienta. Její prožitek je často posilován přidáním hydromasážních programů. Po koupeli následuje suchý zábal. Perličky přinášejí účinnou relaxaci. Je vhodná u chronických zánětlivých a degenerativních onemocnění kloubů a páteře, poruch prokrvení a psychické relaxaci. 

Účinky:

ñ podporuje srdeční činnost a krevní oběh, zlepšuje dýchání

ñ pomáhá předcházet bolestem páteře a kloubů

ñ příznivě působí při nervovém vyčerpání, stresu a depresích

ñ aktivizuje látkovou výměnu

ñ podporuje činnost vnitřních orgánů

ñ celkově uvolňuje, zpevňuje pokožku a vazivo, odbourává přebytečné tuky

ñ přináší celkové osvěžení a uklidnění

Podvodní masáž
Jedná se o působení vody, kterou terapeut směřuje pod tlakem, pomocí speciální trysky, na vybrané svalové skupiny trupu a končetin. To vede ke svalovému uvolnění, a tím ke zmírnění bolestí pohybového systému, dále ke zlepšení prokrvení kůže a podkoží a zlepšení kloubní pohyblivosti. Je vhodná u chronických zánětlivých a degenerativních onemocnění kloubů a páteře, po úrazech, při poruchách prokrvení, k tlumení bolestí a psychické relaxaci.

 

Vířivá lázeň pro horní končetiny

Jedná se o masáž, která je prováděna pod vodou pomocí jemných trysek a vířením proudů vody. Podporuje lepší prokrvení končetin a následně látkovou výměnu ve tkáních. Vířivý účinek je vhodný při ošetřování stavů po úrazech, po zánětech a tlumení bolesti u onemocnění kloubů.

 

  Cvičení v bazénu

Skupinové cvičení v bazénu využívá vztlaku vody, jehož účinkem dochází k odlehčení kloubů a cvičení se tak stává snadnější. Cvičení ve vodě patří mezi nejšetrnější způsoby, jak udržet své tělo v dobrém funkčním stavu. Jde o posilování svalů celého těla bez zbytečného zatěžování kloubů. Při cvičení ve vodě je využíváno nestabilního prostředí. Při některých cvicích zůstáváme v kontaktu se dnem bazénu, u jiných nikoliv. Nestabilní prostředí nutí tělo neustále vyrovnávat rovnováhu a zapojovat svaly, které podporují páteř. Cvičení probíhá v malých skupinkách (2 pacienti) pod dohledem zkušeného fyzioterapeuta. Využívá se při léčení pacientů se širokým spektrem diagnóz. Jsou to především různá postižení pohybového systému, dále revmatická, neurologická, kardiovaskulární onemocnění atd.

 

 

 

Elektroléčba

 Elektroléčba je léčebná metoda fyzikální terapie, při které je využíván léčivý efekt různých forem elektrického proudu a elektromagnetického pole. Je užívaná k lokálně pozitivnímu ovlivnění bolestivého místa, k zlepšení jeho prokrvení, ke stimulaci nebo k uvolnění svalstva a okolní měkké tkáně.

 Moderně vybavené pracoviště elektroléčby, pomocí přístrojů značky BTL, nám umožňuje aplikovat širokou škálu procedur fyzikální terapie, mezi něž patří nízkofrekvenční elektroterapie, středofrekvenční elektroterapie, distanční elektroterapie a nízkofrekvenční pulsní magnetoterapie. Dále užíváme přístroje k aplikaci ultrazvuku a přístroj pro lymfodrenážní terapii. Pacienti mají také možnost ošetření pomocí vysokovýkonného LASERu.

 

MLS – vysokovýkonný LASER

Tento nový druh laserové terapie využívá unikátního pulzu MLS ®, kdy vysoký výkon a charakteristika tohoto pulzu umožňuje léčit pohybový aparát s vynikajícími výsledky.

 

OBLAST POUŽITÍ MLS® TERAPIE

MLS ® laserová terapie je indikována v případech, kdy je třeba odstranit bolest, zánět nebo otok v nepříliš hluboko uložených strukturách.

 • BOLESTIVÉ STAVY POHYBOVÉHO APARÁTU (bolesti kloubů a svalů)
 • POÚRAZOVÉ STAVY (podvrtnutí, svalové léze, výrony, zhmoždění kloubů a svalů…)
 • ÚPONOVÉ BOLESTI (ENTEZOPATIE) – tenisový loket, patní ostruha…
 • ZÁNĚTY ŠLACH (TENDOVAGINITIDY)
 • BOLESTI ZAD A KRČNÍ PÁTEŘE
 • OTOKY

Díky vynikajícím biostimulačním účinkům MLS ® pulzů, je terapie indikována pro stimulaci obnovy měkkých tkání, jako jsou pojivové tkáně a kůže.  

 • RÁNY
 • POPÁLENINY
 • PROLEŽENINY
 • BÉRCOVÉ VŘEDY
 • DIABETICKÉ NOHY
 • AKNÉ
 • POÚRAZOVÉ A POOPERAČNÍ JIZVY

     

            BIOLOGICKÉ ÚČINKY LASERU

 • POTIZÁNĚTLIVÝ ÚČINEK
 • ANTIEDEMATICKÝ ÚČINEK (proti otoku)
 • ZLEPŠENÍ KREVNÍHO OBĚHU
 • ZACELENÍ RAN
 • ANALGETICKÝ ÚČINEK (proti bolesti)    

HLAVNÍ VÝHODY TERAPIE 

 • Zmírnění bolesti, zánětu a otoku již po 1. aplikaci
 • Krátké časy ošetření (5 – 15 minut)
 • Dlouhodobý účinek

         KONTRAINDIKACE

Absolutní nejsou, ale nedoporučuje se aplikovat terapie u těhotných žen, u osob s kardiostimulátorem a pacientů s epilepsií.

 

 • DOPORUČENÝ POČET APLIKACÍ:  10
 • OBJEDNAT SE MŮŽETE NA RECEPCI NA TEL. ČÍSLE727 874 226

 

Individuální léčebný tělocvik

Individuální léčebný tělocvik pod vedením fyzioterapeuta je komplex rehabilitačních přístupů a postupů, které vedou k obnovení hybných a funkčních schopností pacienta. Kromě samotného cvičení zahrnuje techniky mobilizační, techniky měkkých tkání, trakce, reflexní masáže včetně reflexologie plosky nohy. K optimalizaci zdravotního stavu pacienta jsou využívány prvky rozličných metod mezi něž patří: Kabat (PNF), Vojtova metoda, McKenzie, Mojžíšová, senzomotorika, posturální terapie na bázi vývojové kineziologie (DNS) a lymfatické masáže. Zdravotní stav pacientů je také zlepšován aplikací kineziotapeu.

 

Techniky měkkých tkání

Tyto techniky jsou užívány k obnově protažitelnosti měkkých tkání nebo jejich posunlivosti vůči sobě (např. ošetření jizvy, otoky, stažení tkáně nad místem bolesti, bolestivé svaly nebo jejich úpony) Zaměřují se cíleně na ošetření kůže, podkoží, fascií, jizev, otoků, svalů a jejich úponů a nelze je zaměňovat s masážními technikami. Měkké techniky ovlivňují výše uvedené struktury hlazením, protažením, řasením nebo tlakem. K základním principům při řešení bolestivých stavů pohybového aparátu patří působení na sval. Tradiční terapie v sobě zahrnuje širokou škálu metod. Z těchto metod je nejčastěji používána postizometrická nebo antigravitační relaxace.

 

Mobilizační techniky

Jedná se manuální terapii, při které nenásilně a postupně obnovujeme kloubní vůli i funkční pohyblivost u zablokovaného kloubu. Samotná mobilizace je prováděna opakovanými jemnými pohyby v místě omezené kloubní vůle. Lze ošetřit jak klouby končetin, tak páteře. Součástí metody jsou i automobilizační cviky, které pacient může po instruktáži provádět sám doma.

 

Klasická masáž

Pomáhá uvolnit mysl i tělo, posílit vitalitu a zlepšit fyzický i psychický stav organismu. Účinek masáže je možné pocítit na velké částí lidského těla. Zejména na kůži, svalstvu, kloubech a šlachách, ale také na nervech, srdci, cévách, dýchacím aparátu, lymfatickém systému a na vnitřních orgánech. Z psychologického hlediska masáž zlepšuje náladu, odstraňuje stres, navozuje pocit vnitřního klidu a harmonie.

 

Reflexní masáž

Při reflexní masáži se mechanicky působí na bolestivá místa lidského těla, které doprovází onemocnění vnitřních orgánů. Používá se soubor speciálních technik a hmatů, které volí fyzioterapeut dle aktuálního stavu pacienta. Tato masáž může být šíjová, zádová, pánevní a také speciální nožní.

 

Solná jeskyně

 Solná jeskyně z himalájských solných kamenů je nově nabízena našim hospitalizovaným pacientům, ale i široké veřejnosti. Stěny jeskyně jsou tvořeny z přírodních solných kamenů, které jsou těženy v Himalájích v Pákistánu. Klasická je pro ně oranžová až červená barva. Svým obsahem léčivých prvků navozují atmosféru skutečných solných jeskyní. Strop je pokryt silnou vrstvou nakrystalizované jemné soli. Podlahu jeskyně tvoří mix hrubozrné soli himalájské a soli z Mrtvého moře v tloušťce 10 cm.

V solné jeskyni je udržováno specifické mikroklima, obdobné tomu přímořskému. Při pobytu v jeskyni dochází ke vdechování mikročástic obsahujících minerály a stopové prvky, které působí léčebně a relaxačně na organismus. Procedury v solných jeskyních se doporučují nejen osobám se zdravotními problémy, ale také preventivně zdravým jedincům.

Pravidelný pobyt v solné jeskyni působí léčivě na:

Alergie

Astma

Onemocnění horních a dolních cest dýchacích

Srdečně-cévní onemocnění

Nadváhu

Regeneraci organismu

Sníženou imunitu

Snížení funkce štítné žlázy

Vysoký krevní tlak

Deprese, úzkosti, únavu

Revmatismus

Choroby zažívacího traktu

Dermatologické problémy (např. lupenka, ekzém)

 

Pobyt v solné jeskyni se nedoporučuje bez konzultace s lékařem osobám:

Po nedávném infarktu myokardu

S onkologickým onemocněním

Majícím alergii na brom nebo jod

S nemocí věnčitých tepen (především u osob, které mají nízký tlak)

Po prodělané plicní tuberkulóze

Se zvýšenou funkcí štítné žlázy

Trpící klaustrofobií

 

Prvky, které se uvolňují do ovzduší solné jeskyně:

Jód - zajišťuje správnou funkcí štítné žlázy, reguluje cirkulaci krve a posiluje svalstvo.

Vápník - má vliv na tvorbu kostí a protialergické účinky, také snižuje krevní tlak.

Draslík - snižuje krevní tlak, působí na prokrvení kůže, má močopudné účinky, což způsobuje vyplavování toxických látek z organizmu.

Sodík - udržuje hladinu kyselého a zásaditého prostředí v těle.

Hořčík - snižuje únavu, chrání před nemocemi srdce, snižuje krevní tlak a má proti astmatické účinky.

Bróm - blahodárně působí na nervový systém a snižuje krevní tlak.

Selen- zpomaluje stárnutí pokožky a má protivirové účinky.

 

OBJEDNAT NA SOLNOU JESKYNI SE MŮŽETE NA RECEPCI NA TEL. ČÍSLE:  727 874 226

Kontakty:

 

Recepce (objednávky k procedurám a k lékaři):

Telefon: 727 874 226

 

Vedoucí fyzioterapeut:

PhDr. Jiří Hiller

telefon: 585 085 508

mobil: 727 919 539

email: hillerj@plstbk.cz

 

Rehabilitační lékař:

MUDr. Dajána Dvorská

telefon: 585 085 501

telefon do pracovny lékaře: 585 085 538

email: tumova@plstbk.cz

 

Ordinační hodiny na rehabilitaci:

Po:

6:00 – 15.30

 

Út:

6:00 – 16.00

16:00 – 17:00 dle domluvy

St:

6:00 – 15.30

 

Čt:

6:00 – 15.30

 

Pá:

6:00 – 15.30

 

 

Ordinační hodiny k lékaři na rehabilitační ambulanci:

Po:

 

Út:

8:00 – 15.00

St:

 

Čt:

 

Pá:

 

 

Další možné termíny dle telefonické domluvy.

Telefon na recepci k objednání k lékaři: 585 085 509
Ordinace lékaře se nachází v budově Rehabilitace v přízemí vlevo od výtahu.

 

Soubory ke stažení

5. květen - Světový den hygieny rukou

2. 5. 2023

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlašuje každoročně 5. květen Světovým dnem hygieny rukou.  Psychiatrická léčebna Šternberk poskytuje kvalitní a bezpečnou péči, v rámci které se intenzivně zaměřujeme na dodržování hygieny rukou.  Je nezbytné upozorňovat nejen zdravotníky, ale i širokou veřejnost na význam správného mytí
a dezinfekce rukou, protože se jedná o nejefektivnější metody prevence přenosných onemocnění.

ZMĚNA ADRESY PSYCHIATRICKÉ AMBULANCE A CDZ

5. 10. 2022

Informujeme vás, že od 3.10. najdete Psychiatrickou ambulanci i Centrum duševního zdraví na nové adrese:

Psychiatrická ambulance (dříve Domovina)

Čadova 1, 779 00 Olomouc

tel.: 607 034 842

CDZ

Čadova 1, 779 00 Olomouc

tel.: 607 252 881

Toggle menu