Partneři

Oblastní Psychiatrické centrum Bærum, Norsko

Oblastní Psychiatrické centrum (OPC), Bærum, Norsko

Bærum OPC poskytuje odborné zdravotnické služby v oblasti duševního zdraví a interdisciplinární specializovanou léčbu zneužívání návykových látek. Nabízí zhodnocení stavu a léčbu duševních nemocí nebo problémů spojených se závislostí dospělých.

Po reorganizaci od 1. září 2013 se Bærum OPC skládá ze čtyř oddělení.

  • Poliklinika pro léčbu zneužívání návykových látek a závislosti

  • Psychiatrická poliklinika

  • Poliklinika pro psychiatrickou rehabilitaci   

  • Lůžkové oddělení Dr. Høstsvei

Psychiatrické krizové týmy pro Asker a Bærum byly rozděleny mezi Asker OPC a Bærum OPC. Bærum OPC lůžková část Dr. Høstsvei navíc poskytuje pomoc v naléhavých případech, zatímco Asker OPC přijímá naléhavé případy v ambulanci a na lůžkovém oddělení psychiatrického centra Sikta.

Poliklinika pro léčbu zneužívání návykových látek a závislosti

Poliklinika pro léčbu zneužívání návykových látek a závislosti v Bærum OPC nabízí lidem v Askeru a Bærumu interdisciplinární specializovanou léčbu zneužívání návykových látek. Cílem práce s drogově závislými a jejich rodinami je poskytovat specializované služby v oblasti léčebné péče zlepšující zdraví a kvalitu života jedinců, kteří potřebují léčbu drogových závislostí.

Psychiatrická poliklinika

Psychiatrická poliklinika (PP) Bærum byla zřízena jako samostatná poliklinika v roce 1990 a je jedním z pěti oddělení v rámci Bærum OPS. Poliklinika se nachází v centru města Sandvika. Klinika poskytuje převážně individuální léčbu se zaměřením na efektivní objasnění a pochopení problému, následně se zvažují vhodná opatření nebo léčebná péče.

Poliklinika pro psychiatrickou rehabilitaci

Cílovou skupinou jsou dospělí nad 18 let s vážným duševním onemocněním, kteří se podrobili úvodnímu vyšetření a kteří prodělali první fázi léčby. Dále pacienti s významnou neschopností vyžadující větší koordinovanou pozornost ze strany orgánů péče o duševní zdraví a zdravotnických služeb v obci. Patří zde i pacienti s významnou neschopností v důsledku těžkého duševního onemocnění v kombinaci se zneužíváním návykových látek.

Lůžkové oddělení Dr. Høstsvei

Lůžkové oddělení Dr. Høstsvei je otevřené lůžkové oddělení obecné psychiatrie spadající pod Bærum OPC, které se nachází v blízkosti nemocnice v Bærumu. Oddělení má celkem 38 lůžek ve třech diferencovaných jednotkách. Všechny příjmy probíhají na základě dobrovolnosti. Oddělení přijímá doporučení z oddělení akutní psychiatrické péče, ambulancí a od lékařů poskytujících základní péči. Všechna dobrovolná doporučení hodnotí centrální přijímací tým, který se nachází na psychiatrické poliklinice.

C-Flex tým v Bærumu

C-Flex tým v Bærumu je tříletý projekt, který byl spuštěn 1. ledna 2012. C-Flex tým je projektem, na kterém spolupracuje obec Bærum a Bærum OPC. Mzdové náklady na projekt financuje obec a OPC, projekt dále získal roční dotaci od Ředitelství zdraví ve výši 800 000 NOK.

Cílová skupina: Lidé v obci Bærum, kteří trpí závažným duševním onemocněním nebo jsou silně drogově závislí, mají závažné funkční poruchy a nedostatečné nebo žádné napojení na řádné veřejné služby. Při posuzování přijetí do týmu není diagnóza základním ukazatelem. Věk nehraje roli.

Pro osoby splňující kritéria je typické:

• dlouhodobý a nestabilní průběh onemocnění

• přerušování léčby

• opakovaná přijetí a přijetí při krizích

• závažná omezení v sociálním fungování a nedostatek sociální podpory

• nestabilní životní situace

• vysoké riziko negativních důsledků recidivy

• omezený účinek předchozí léčby

• značná potřeba dobře koordinovaných zdravotních a sociálních služeb s cílem využít stanovená opatření.

Cíle: Osobám s těmito typy problémů a s nedostatečnými nebo neexistujícími vazbami na veřejnou léčebnou péči se v rámci odborných zdravotnických služeb v obci dostane komplexní a vzájemně provázané nabídky na léčbu a služby v oblasti základní veřejné léčebné péče.

Požadované cíle:

• mít přístup ke službám a službám v oblasti léčebné péče zavedeným v obci a moci je využívat

• zůstávat v kontaktu s léčebnou péčí

• mít bezpečné a stabilní bydlení

• mít individuální plán

• snížit počet naléhavých příjmů/hospitalizací

• zapojení do práce nebo činnosti dle osobních potřeb

• zvýšení sociální podpory osob

• lepší integrace do jejich komunit

Pracovní metody: Pracovní metody C-Flex týmu vycházejí z národních směrnic a jsou pevně zavedeny v národních technických pokynech pro diagnostiku, léčbu a sledování osob se souběžnou poruchou v souvislosti s užíváním návykových látek a duševním onemocněním.

• Nízkoprahový přístup k týmu. Kdokoli včetně uživatelů, rodinných příslušníků a personálu se může na tým obrátit s konkrétní situací, kvůli které chtějí spolupracovat. Žádost je poté přezkoumána přijímacím týmem C-Flex týmu s cílem zvolit další kroky. Přijímací tým tvoří manažer týmu, zaměstnanec obce a vedoucí lékař týmu.

• hlavní zásadou je interakce s uživatelem

• dosažitelnost a trvalý přístup

• činnost nezávislá na lokalitě, léčba a dohled probíhá tam, kde se pacient nachází

• mapování, zhodnocení celkové životní situace pacienta

• zaměnění na řešení životní situace, životních podmínek, práce a budování zapojení

• personalizované služby v oblasti běžné veřejné léčebné péče. Budování stabilního základu z běžných veřejných služeb v oblasti léčebné péče.

• psychiatrická léčba / léčba drogové závislosti podle individuálních potřeb

Pracovní metody: C-Flex tým má tři úrovně pracovních metod, které jsou nabízeny pacientům a spolupracujícím partnerům:

  1. Pacient je přiveden do týmu. Osoby, které obdrží tuto nabídku, mají malou nebo žádnou vazbu na běžné veřejné služby v oblasti léčebné péče. Potřebují pomoc, ale žádná pro ně není vhodná. Tyto osoby mají často pocit, že „propadají sítem“ nebo že se jim nedaří akceptovat nabízenou pomoc.

  2. Bok po boku. Tento termín popisuje pracovní metodu, díky které tým pro spolupráci podporuje již známé služby. Pacient není vyloučen z běžných služeb a přemístěn do C-Flex týmu, ale tým přispívá dalšími odbornými schopnostmi a aktivně se podílí na práci s pacientem.

  3. Poradenství v oblasti veřejných služeb léčebné péče. C-Flex tým nabízí jak ad hoc poradenství, je-li to v případě jednotlivých pacientů potřeba, tak strukturované a plánovité poradenství v oblasti běžných služeb. C-Flex tým poskytuje stálé poradenství v oblasti služeb pro uživatele drog v obci, ambulantní péči a noclehárny.

Organizace a personální obsazení: C-Flex tým je interdisciplinární a meziresortní tým a tvoří jej pracovníci běžných veřejných služeb v oblasti léčebné péče v Bærumu. Naši zaměstnanci jsou pracovníci obecních služeb v oblasti zneužívání návykových látek a duševního zdraví, úřadu pro bydlení, Norského úřadu práce a sociální péče, Psychiatrického týmu pro mládež a specializovaných zdravotnických služeb v oblasti zneužívání návykových látek a duševní zdraví. Pracovníci vykonávající tyto služby mají řádný pracovní poměr v místě výkonu svého povolání, souhlasili však, že určité procento svého úvazku odslouží v Týmu pro spolupráci. V říjnu 2013 jsme najali na 40% úvazek zaměstnance se zkušeností s užíváním návykových látek. Tato pozice se nazývá konzultant se zkušeností a je financována z prostředků projektu.

 

Logo Mana

Společnost Mana, o.p.s.

Mana pomáhá duševně nemocným i v terénu

Už od roku 2007 působí v Olomouci Společnost Mana, která pomáhá lidem se závažným duševním onemocněním z okruhu psychóz. Loni na jaře tato organizace rozšířila své služby a v současné době nabízí psychosociální rehabilitaci a psychosociální terénní služby. „Centrum psychosociální rehabilitace se zaměřuje na nabídku denních aktivit, kdy při využití komunitní sociální práce klademe důraz především na mezilidské vztahy, skupinové aktivity, respektující a partnerský přístup. Klienti našich služeb přirozeně fungují jako svépomocná skupina a podporují se v prevenci relapsu vzájemným sdílením životních příběhů, autentickou podporou a porozuměním. Společně tak vytvářejí dobrou atmosféru v komunitě,“ přibližuje pracovnice terénních služeb Olga Svrčková. 

„Program aktivit se snažíme obměňovat dle poptávky klientů. Základní aktivity se nemění, jde o nácvik sociálních a jiných dovedností důležitých v běžném životě, např. společné vaření, hraní společenských her, nechybějí ani sportovní a kulturní akce, jako je bowling, petanque, návštěvy výstav a akcí města. Jsme rádi, že můžeme spolupracovat s dobrovolníky, kteří se na programu podílejí, například ve výtvarných činnostech, lekcích angličtiny, či dramaterapii. Kdo má zájem, může využít také individuálních konzultací s psycholožkou, účastnit se moderovaných pravidelných setkání pro rodinné příslušníky a jiných nabízených přednášek či vzdělávacích programů dle nabídky.“ 

Psychosociální terénní služby doplňují ambulantní formu přímé péče a mohou lépe řešit nepříznivou situaci klienta přímo v jeho přirozeném prostředí. „Tyto služby dosud v olomouckém regionu chyběly. Svým charakterem odpovídají modernímu pojetí péče o duševně nemocné a jsou v souladu s psychiatrickou reformou,“ popisuje Olga Svrčková.

Pracovník je v roli spolupracujícího odborníka, který doprovází klienta bok po boku a pomáhá mu najít cestu v systému služeb, některé přitom sám poskytuje. „Mezi nabízené činnosti patří doprovody k ošetřujícímu psychiatrovi a jiným lékařům, akutní i plánované, dále k psychologovi, jiným odborníkům, návštěvy při hospitalizaci, asistence při propuštění z hospitalizace, komunikace s ošetřujícími lékaři při hospitalizaci, komunikace s rodinou, řešení rodinných a partnerských krizí, spolupráce se zaměstnavatelem, s opatrovníkem, s úřady (OSSZ, ÚP, insolvenční správce, apod.) Nabízíme také pomoc s hledáním vhodného bydlení, zaměstnání a obecně se zprostředkováním ostatních sociálních či veřejných služeb.“

Služby jsou poskytovány bezplatně a na přání klienta i anonymně. Organizace sídlí na Dolním náměstí 51, v historickém centru Olomouce. Kontaktní osoby: Mgr. Martina Nedělníková - Centrum psychosociálních služeb, tel.: 774 403 431, e-mail: nedelnikova@manaol.cz, Olga Svrčková, DiS.-Psychosociální terénní služby, tel.: 773 877 487, e-mail: svrckova@manaol.cz, Bc. Štefan Berec, vedoucí služeb, berec@manaol.cz. Organizace je zapojena do projektů z Evropských a Norských fondů a také do pracovní skupiny města, která má řešit zlepšení podmínek zaměstnávání lidí se změněnou pracovní schopností. Více informací na webu www.manaol.cz nebo na Facebooku Společnosti Mana.

 

Logo Charita

Charita Olomouc

Středisko sv. Vincence pro lidi s duševním onemocněním

Středisko sv. Vincence pro lidi s duševním onemocněním Charity Olomouc se zaměřuju na pomoc lidem s psychotickými a afektivními poruchami. Jeho hlavním cílem je zvýšení samostatnosti lidí s psychickými onemocněním a jejich osobní seberealizace ve společnosti.

V rámci střediska jsou poskytovány tři sociální služby:

Dům sv. Vincence je sociálně aktivizační služba ambulantního typu. Služba se zaměřuje na vytváření bezpečného prostředí, ve kterém by mohly probíhat skupinové aktivity vycházející z potřeb klientů, vedoucí k navazování přátelských vztahu, k seberealizaci a k většímu začlenění do společnosti. Mezi pravidelné skupinové aktivity patří: keramická a výtvarná dílna, kurz vaření, kurz angličtiny a němčiny, besedy, výlety apod.

Bezbariérová tréninková kavárna je sociální služba, která se věnuje nácviku sociálních a pracovních dovedností, schopností. Pracovní dovednosti se specializují na činnosti běžné v kavárenském provozu. Nácvik činností (příprava nápojů, obsluhování, komunikace) probíhá v dopoledních hodinách za nepřítomnosti veřejnosti. Trénink těchto dovedností je pak realizován v odpoledních hodinách v běžném provozu kavárny.

Podpora samostatného bydlení je terénní službou, která poskytuje klientům podporu ve vedení jejich vlastních domácností (nakupování, vaření, uklízení, praní apod.). Pracovníci klientům pomáhají s finančním hospodaření, s doprovody na úřady, k lékaři. V rámci této služby je možné také získat ubytování. Aktuální kapacita ubytování je 8 lůžek.

Bližší informace o středisku sv. Vincence a jeho službách je možné získat na webových stránkách: http://www.olomouc.charita.cz/sluzby-charity-olomouc/lide-s-dusevnim-onemocnenim/ nebo na telefonním čísle sociální pracovnice Martiny Mülllerové: 736 489 376.

 

Logo Kolumbus

Občanské sdružení Kolumbus

KOLUMBUS pomáhá zkvalitnit život duševně nemocných

Každý den bychom všichni měli nalézt alespoň chvíli na duševní pohodu, klid, naučit se zvládat stres a každodenní shon. Psychické zdraví je totiž stejně důležité, jako zdraví fyzické, na což řada lidí zapomíná. Zkvalitnit život duševně nemocných a hájit jejich práva a přání je cílem občanského

sdružení KOLUMBUS, které v České republice vzniklo v roce 2001. „Sdružujeme uživatele služeb psychiatrické péče, a to jak ty, které navštěvujeme v léčebnách, tak pacienty ambulantní a dokonce i bývalé. Usilujeme o dosažení sociální spravedlnosti pro uživatele, zlepšení péče v psychiatrických léčebnách, rozvoj komunitní péče a služeb pro duševně nemocné a angažujeme se i v právě

probíhající reformě české psychiatrie, přibližuje předseda olomoucké pobočky sdružení Tomáš Tylich a dodává: „Jsme schopni poskytnout poradenství v mnoha oblastech, například právnické, pracovní, sociální či duchovní. Pokud nedokážeme sami pomoci, umíme takovou pomoc zprostředkovat.“ Kromě poradenství pořádají členové sdružení KOLUMBUS společná setkání, rehabilitační pobyty, školení i terapie, kulturní a společenské akce. Účastní se tradičních akcí zaměřených na duševní zdraví, například Léčebenských slavností ve šternberské psychiatrické léčebně, či festivalu Mezi ploty v pražských Bohnicích. Sdružení spolupracuje s Krajskou radou zdravotně postižených i dalšími organizacemi v rámci regionu i celé republiky. Své služby poskytuje zcela zdarma a anonymně. Kontakty a bližší informace: Tomáš Tylich, tel.: 774 279 357, e-mail: tylich.tom@seznam.cz nebo na webových stránkách www.os-kolumbus.org

Vynášení Morany a vítání jara

Dovolujeme si Vás informovat o akci pro pacienty, která v areálu léčebny proběhla první jarní den.

 

Zpoplatnění parkování

Informujeme vás, že od 2.4.2024 je parkování v PL Šternberk zpoplatněno.

Děkujeme za pochopení. 

Toggle menu